Dom w Świerklańcu

House in Świerklaniec

Dom zaprojektowany został jako dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony budynek o rozbitej kubaturowo bryle na dwie zasadnicze, rozsunięte względem siebie części, odpowiadające poszczególnym kondygnacjom, połączone rdzeniem komunikacyjnym, stanowiącym hall ze schodami jednobiegowymi.

3 elewacje
elewacja południowa i wschodnia

Kondygnacja górna (poz. 0) nadwieszona nad częścią prywatną, przykryta dwuspadowym dachem jest dzienną/gościnną przestrzenią domu. Kalenica usytuowana jest równolegle do drogi dojazdowej. Strefę dzienną stanowi jednoprzestrzenne reprezentacyjne wnętrze, będące salonem z jadalnią oraz otwartą kuchnią. Ekspozycja tej części odbywa się na południe, zachód oraz północ. Część reprezentacyjna połączona jest segmentem pomocniczym (wc, spiżarnia) z częścią gościnną. Ta część, mogąca sezonowo pełnić rolę „letniego salonu”, eksponowana jest na południowy wschód przez przeszkloną fasadę z atrakcyjnym widokiem na okolicę.

2 rzuty

Kondygnacja dolna/ przyziemie (poz. -1) w formie prostopadłościanu w znacznej części zagłębiona w stok terenu, stanowi część prywatną domu wraz z częścią techniczną (garażem, kotłownią). W skład strefy prywatnej wchodzą trzy sypialnie z pomieszczeniami pomocniczymi (łazienki, garderoby). Pomieszczenia mieszkalne tej części eksponowane są na północny wschód, odcinając się całkowicie od drogi dojazdowej. Doświetlenie pomieszczeń pomocniczych w części prywatnej odbywa się za pośrednictwem świetlików dachowych, umożliwiających penetrację światła dziennego z zachowaniem poczucia intymności.

Do budynku prowadzą dwa wejścia z poziomu terenu. Pierwsze znajduje się na południowej elewacji na poziomie dolnej kondygnacji (poz. -1) i prowadzi do hallu, zaś drugie (poz. 0) z zachodniego tarasu wprost do do salonu i strefy dziennej/gościnnej.

Zastosowana kolorystyka i materiały wykończeniowe domu podkreślają formalny podział na dwie części. Elewacje górnej bryły wykończone są w drewnie (modrzew syberyjski), a dach pokryty został blachą w kolorze szarym. Dolna bryła częściowo zagłębiona w ziemi wykończona jest na całej wysokości naturalnym kamieniem łupanym. W ten sposób powstał „ciężki postument wychodzący z ziemi” dla lekkiej, drewnianej kondygnacji górnej. Stolarka i wykończenia zostały dostosowane kolorystycznie do pokrycia dachu.

Rozsunięcie kondygnacji względem siebie generuje dodatkowe przestrzenie w postaci zadaszonego miejsca parkingowego od południowego wschodu na poziomie kondygnacji dolnej (poz. -1), oraz tarasu od północnego zachodu, dostępnego z poziomu salonu na górnej kondygnacji (poz. 0).

widok na południowy wschód
świetlik w łazience