Budynek mieszkaniowy w Rudzie Śląskiej
Residential building in Ruda Śląska
lokalizacja: Ruda Śląska
autorzy: Marek Chmura, Bartłomiej Hornik, Daria Gibiec
inwestor: GSM Nasz Dom
powierzchnia użytkowa: 3335m2
projekt: 2018
etap: koncepcja
A gdyby tak mieć las za oknem w oceanie szarych bloków? Proszę bardzo!
Budynek stanowiący przedmiot niniejszego opracowania zlokalizowany jest w Rudzie Śląskiej, w centrum dzielnicy Halemba, w strefie silnie zurbanizowanej, która od XVw była kształtowana przez przemysł kuźniczy i wydobywczy. Centrum dzielnicy, koncentrycznie wzdłuż jej granic otaczają lasy. Idea projektu polega na tym, aby wraz z budowaniem nowej funkcji mieszkalnej, wypełnić wyjałowioną niegdyś z zieleni przestrzeń, z powrotem lasem.
Przebudowywany budynek posiada 6 kondygnacji, które zaadoptowane zostaną na mieszkania. Zgodnie z założoną ideą strefa mieszkalna otoczona zostanie intensywną zielenią.
Formalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednio dużych donic, umożliwiających nasadzenia małych drzew, krzewów i pnączy. Donice mocowane będą do fasady lub dostawianych do elewacji balkonów. Zieleń otaczająca strefę mieszkalną stanowi bufor chroniący mieszkańców przed przegrzewaniem w lecie i wyziębieniem zimą. Stanowi naturalną barierę przed hałasem, a także poprawia mikroklimat pomieszczeń.
Obecny układ konstrukcyjny budynku to typowy układ korytarzowy. Obiekt wyposażony jest w 2 klatki schodowe, które nadają się do adaptacji na potrzeby nowej funkcji. W celu przekształcenia budynku o funkcji hotelowej (z jednym długim korytarzem) na funkcję budynku mieszkalnego wielorodzinnego zaprojektowano dwie dodatkowe klatki schodowe tworząc ?klatkowiec?. W takim układzie każda klatka obsługuje tutaj maksymalnie do 3 mieszkań. Przestrzenie wspólne stają się bardziej prywatne niż publiczne. Przestrzeń obecnego korytarza, a więc strefę ciemną, najbardziej oddaloną od okien, zaadoptowano na funkcje serwisową lokalizując w niej szyby windowe, łazienki, szachty instalacyjne i inne pomieszczenia pomocnicze. Istniejące ściany konstrukcyjne dodatkowo są wykorzystywane jako bufor akustyczny od sąsiednich pomieszczeń mieszkalnych. Każda klatka schodowa posiada odrębną windę, umożliwiającą transport mebli i chorych na noszach. Tak ukształtowany szkielet funkcjonalny, stanowi bazę do formowania różnych wariantów podziałów przestrzeni mieszkalnej. W części rysunkowej koncepcji przedstawiono 3 warianty pozwalające na lokalizację na danej kondygnacji do 12 mieszkań 2, 3 i 4 pokojowych w różnych proporcjach ilościowych. Po całym obwodzie elewacji zaprojektowano wolnostojące balkony. Każde mieszkanie posiada własny balkon, umożliwiający rozłożenie na nim stołu z krzesłami dla min. 4 osób, oraz donice pozwalające na realizację postawionych założeń.
Główne wejścia do klatek schodowych zaprojektowano z poziomu obecnej piwnicy. Rozwiązanie to pozwoli na bardziej komfortowe dotarcie do windy z poziomu terenu (różnica poziomów pomiędzy posadzką obecnej piwnicy a poziomem drogi wewnętrznej od strony wschodniej wynosi ok 80cm), a także zagospodarowanie wszystkich pozostałych 5 kondygnacji na funkcję mieszkalną. Obecna piwnica wykorzystana zostanie także na lokalizację 12 indywidualnych garaży, pomieszczeń technicznych i 60 komórek lokatorskich.